„Noc Biologów” to coroczna ogólnopolska impreza organizowana przez wszystkie Wydziały Biologii w tym samym dniu przez polskie uniwersytety. Pracownicy wydziałów organizują różnego typu zajęcia w postaci wykładów, pokazów, laboratoriów, które mają na celu zachęcić, przede wszystkim młodych uczestników, do poszerzania swojej wiedzy na temat otaczającego nas świata, budzenia pozytywnych emocji związanych z przyrodą i koniecznością dbania o jej dobro.
Dzięki zaangażowaniu rodziców naszych uczniów, zwłaszcza mamy Alinki Moś, Pani Ewy Simon, która jest adiunktem na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, grupa sześciolatków z naszej szkoły mogła wziąć udział w tegorocznej w Nocy Biologów. Nasi uczniowie byli najmłodszą zorganizowaną grupą. Ich aktywny udział w zajęciach, głód wiedzy i ciekawość otaczającego świata budziły zachwyt w pracownikach Wydziału.
Dzieci uczestniczyły w zajęciach o tematyce botanicznej i zoologicznej:
Zajęcia „W chacie Zielarki”, organizowanej przez pracowników Katedry Ekologii UŚ, miały na celu zaznajomienie dzieci z wiedzą o leczniczych właściwościach roślin, które rosną w pobliżu naszych domów. Zajęcia miały interaktywny charakter, dzieci mogły pić i poznawać smaki naparów, poznawać zapachy olejków i suszonych ziół, kosztować lecznicze przyprawy – zaznajamiając się przy okazji z faktem, że lekarstwa to cenny dar, jaki oferuje nam przyroda.
Drugie zajęcia „Kształty w cieniu”, organizowane przez pracowników Katedry Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii miały charakter quizu – dzieci odgadywały na podstawie rzucanych cieni gatunki zwierząt. Ich wiedza na ten temat jest olbrzymia – najczęściej bezbłędnie odpowiadały na pytania związane z życiem zwierząt, wygrywając przy okazji liczne nagrody.
Dzieci miały okazję zobaczyć różne gatunki zwierząt hodowanych przez pracowników Zoologii. Były to tarantule, różne gatunki węży, skorpiony. A także, na przykładzie patyczaków, liśćców poznały ciekawe zjawisko mimikry i mimetyzmu, kiedy to zwierzęta posługują się niesamowitą sztuką kamuflażu, aby przetrwać w świecie pełnym drapieżników.
Dzieci oglądały również różne gatunki pasożytów, związanych z człowiekiem, kiedy to nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny może w bardzo łatwy sposób doprowadzić do zarażenia i fatalnych dla zdrowia następstw.
Adres
Szkoła Podstawowa nr 16
im. Janusza Korczaka
ul. Kukułcza 4
41-710 Ruda Śląska
Sekretariat: czynny od 8.00-15.00
e-mail: sekretariat@korjan.edu.pl
tel.: (+48) 32 242 34 37
Dyrektor
mgr Anna Sekta
Wicedyrektor
mgr Aleksandra Kaput
mgr Jolanta Jańczuk
Deklaracja dostępności [PDF]
Czas trwania lekcji
1 Lekcja: 8.00 – 8.45
2 Lekcja: 8.55 – 9.40
3 Lekcja: 9.50 – 10.35
4 Lekcja: 10.45 – 11.30
5 Lekcja: 11.45 – 12.30
6 Lekcja: 12.45 – 13.30
7 Lekcja: 13.45 – 14.30
8 Lekcja: 14.35 – 15.20
9 Lekcja: 15.25 – 16.10
To jest archiwalna wersja strony.