3 lip · WebCUBE.pl · Brak komentarzy
Sprawozdanie z realizacji programu profilaktyki zdrowotnej z elementami edukacji ekologicznej na „zielonej szkole” w Jarosławcu w roku szkolnym 2016/2017.
W roku szkolnym 2016/2017 z wyjazdu na „zieloną szkołę” skorzystało 91 uczniów klas trzecich. W terminie od 28 maja do 11 czerwca uczniowie przebywali w Ośrodku Wczasowo-Kolonijnym „Barka” w Jarosławcu, w województwie zachodniopomorskim. Ośrodek położony był w centrum miasta, w odległości ok. 250 metrów od morza. Opiekę nad uczniami, rozlokowanymi na trzech kondygnacjach, w pokojach 2,3,4 osobowych, sprawowało 10 wychowawców. Posiłki spożywano w obszernej stołówce mieszczącej się na parterze Ośrodka, gdzie dodatkowo znajdowała się sala dyskotekowa, dwie sale przystosowane do prowadzenia zajęć edukacyjnych oraz bilard, stół do tenisa stołowego oraz „piłkarzyki”. Opiekę medyczną nad uczniami sprawowała pielęgniarka dostępna przez pół godziny po śniadaniu i po kolacji oraz w razie potrzeby na telefon. Każdy dzień uczniowie rozpoczynali od porannej gimnastyki, na pobliskim boisku, połączonej z biegiem w terenie. Niezależnie od pogody dzieci korzystały ze spacerów, zabaw i odpoczynku na plaży, zażywały kąpieli słonecznych i inhalacji nadmorskich. W czasie pobytu na „zielonej szkole” uczniowie wyjechali na dwie całodniowe wycieczki. Podczas pierwszego wyjazdu zwiedzili Ustkę i Słupsk, natomiast drugi wyjazd, połączony z rejsem statkiem spacerowym po morzu, odbył się do Darłowa i Sławna. W czasie wycieczek uczniowie zwiedzili najważniejsze miejsca i zabytki powyższych miast oraz mieli okazję do bezpośredniej obserwacji nadmorskiej przyrody, charakterystycznego krajobrazu i pracy ludzi związanych z morzem. W czasie wycieczek terenowych, w tym do latarni morskiej, nad jezioro Wicko oraz do Chaty Rybaka, dzieci poznały historię pracy ludzi morza i wolontariuszy ratujących morskie zwierzęta. Uczniowie mieli również możliwość zwiedzenia Muzeum Bursztynu, gdzie podczas niezwykłej lekcji historii poznali zagadkę jego powstania. W zależności od planu dnia przeznaczano jedną lub dwie godziny na zajęcia edukacyjne, w które wliczono również prowadzenie przez uczniów „dziennika z zielonej szkoły”, w którym opisywali swoje codzienne przeżycia i najważniejsze wydarzenia dnia oraz naukę szant, tradycyjnych pieśni marynarzy. Wielką atrakcją dla dzieci była też możliwość uczestniczenia dwukrotnie w warsztatach tanecznych prowadzonych przez uczestnika programu You Can Dance. Pobyt uczniów na „zielonej szkole” to forma edukacji, która jest źródłem twórczej pracy nauczyciela i ucznia. Ma spełniać określone cele dydaktyczne, wychowawcze i integracyjne. Dlatego uczniowie wdrażani byli do kulturalnego i regularnego spożywania wspólnych posiłków, dostosowania ubioru do panującej pogody, utrzymywania ładu i porządku w pokojach oraz przestrzegania przyjętych zasad regulaminu. Plan każdego dnia był bardzo napięty i nie pozwalał dzieciom się nudzić. Podczas dwutygodniowego wyjazdu dzieci uczestniczyły w: dwóch wyjściach na basen, dwóch ogniskach z pieczeniem kiełbasek i sześciu dyskotekach. Zorganizowano również wiele konkursów z nagrodami, min.:
Na zakończenie turnusu odbyły się na plaży tradycyjne Neptunalia, po których uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki z pobytu na „zielonej szkole”.
Pobyt na „zielonej szkole” dostarczył uczniom nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć. Każdy uczeń miał szansę pokazania się z jak najlepszej strony, gdyż zadania, które przed nim stawiali nauczyciele, były dostosowane do ich możliwości. Dzieci, które wyjechały na „zieloną szkołę”, uczyły się samodzielności, samokontroli i samooceny. W trakcie trwania zajęć poznawały słabe i mocne strony swojej działalności. Do domu wróciły uśmiechnięte i zadowolone, z mnóstwem miłych wspomnień.
Kierownik zielonej szkoły: Bożena Szarla
Ruda Śląska, 17.06.2017r
Adres
Szkoła Podstawowa nr 16
im. Janusza Korczaka
ul. Kukułcza 4
41-710 Ruda Śląska
Sekretariat: czynny od 8.00-15.00
e-mail: sekretariat@korjan.edu.pl
tel.: (+48) 32 242 34 37
Dyrektor
mgr Anna Sekta
Wicedyrektor
mgr Aleksandra Kaput
mgr Jolanta Jańczuk
Deklaracja dostępności [PDF]
Czas trwania lekcji
1 Lekcja: 8.00 – 8.45
2 Lekcja: 8.55 – 9.40
3 Lekcja: 9.50 – 10.35
4 Lekcja: 10.45 – 11.30
5 Lekcja: 11.45 – 12.30
6 Lekcja: 12.45 – 13.30
7 Lekcja: 13.45 – 14.30
8 Lekcja: 14.35 – 15.20
9 Lekcja: 15.25 – 16.10
To jest archiwalna wersja strony.